kolmapäev, 22. aprill 2020

NOORTELE KOOLIVAHEAJA TEGEVUSED RAAMATUKOGUDES • Eesti Rahvusraamatukogu korraldab digikultuuri aasta raames koolinoortele digitaalpärandist GIF-iks konkursi „Paneme vanad plakatid ja postkaardid elama!“. Konkursiga innustame lapsi ja noori praeguses eriolukorras kasutama digikogudes leiduvat materjali mänguliselt, leidmaks uusi loomingulisi viise digipärandi tutvustamiseks. 
Konkursile ootame osalema kõiki koolinoori. Konkurss on avatud 8. maini 2020. Lisainfo konkursi kohta https://haridusrr.wixsite.com/veebipesa/konkursid või haridus@nlib.ee
 • Tallinna Keskraamatukogu üritused noortele: nt omaloomingu, loovkirjutamise, inglise keele, vene keele, väitlus-, raamatu-, lauamängu ja nutikate klubi noortele. Ulmekirjanduse ja Harry Potteri viktoriin. Loeme ette noortele. Liikumistegevused toas ja õues, rollimängud noortele, Instagram-live noortele, PodCasti õhtu Hea noorte raamat 2019, tubane takistusrada, mõrvamüsteerium noortele jne. Täpsem ürituste kava:
 • Tartu linn:
 • Tartu Linnaraamatukogu laste-ja noortelehel https://www.luts.ee/noorteleht/ ning FB-s Tartu Linnaraamatukogu Noortenurgas https://www.facebook.com/noortenurk/ leiab koolivaheaja tegemiste kava. Koolivaheaja programm algab kõigil päevadel kell 12.00 ja on loomulikult järelevaadatav. Nädala jooksul tutvustatakse igal päeval ühte selle aasta Tartu Lapsepõlve auhinna nominenti ja loetakse raamatust mõni peatükk ning meisterdatakse- nt oksanukk, taimepott, kaart jne (sh kirjeldatud vajalikud materjalid meisterdamiseks).
 • Tartu linnaraamatukogu Karlova harukogu pakub kogu koolivaheaja vältel raamatumängu ja meisterdamisvideosid Tartu Linnaraamatukogu Youtubi kanalil.
 • Kommunikatsioon  ka Tartu LV hallatavad (kultuuriaken, kirjanduslinn Tartu, õpetajate  listid) Tartu Linnaraamatukogu koduleht www.luts.ee/lasteleht, FB , Youtube Tartu linnaraamatkogu kanal
 • Pärnumaa raamatukogud: Sotsiaalmeedias jagatakse lugemissoovitusi, mida vabal ajal lugeda, sest üha enam tahavad lapsed/noored  digimaailmast puhata. Pärnu Keskraamatukogu jätkab 1 kord nädalas kontaktivaba laenutust. Lugege- kas kooli ülesandel või vabatahtlikult!
 • Narva Keskraamatukogu tegevused koolivaheajal:
 • Loominguline projekt „Meie pere lemmikraamatud“. Lemmikraamat see on kindlasti kõigil olemas ja tuleb kõigile eri aegadel. Keegi kuulas ema või vanaema ettelugemist ja see läks talle hinge kogu eluks. Tublimad lugesid seda ise juba kooliajal ja võib olla isegi mitu korda, leides iga kord uusi mõtteid ja uusi värve. Nii koos arutades ja muljeid vahetades tekkiski lemmikraamat.
See projekt kutsub vahetama mõtteid ja tundeid laste ja täiskasvanute vahel.
18.03 – 01.06.2020.
 • Aktsioon “Sinu koroonaviiruse vastane kangelane”. Mõtle välja oma julge ja võitmatu kangelane, kes päästab meid koroonaviiruse eest!
23.03.2020 - eriolukorra lõpuni
 • Emotikoni e-viktoriin. Kujutame fantaasiasse, et kui kirjanikud krüptivad oma teoste pealkirjad emotikonidega? Kas võiksite arvata, mis nime autor välja tõi? Võtsime julgust ja kodeerisime kirjanike asemel piltidena raamatute pealkirjad. Proovige kirjandusteost testiga ära arvata.
Reedeti - eriolukorra lõpuni
 • Lauamänguklubi uues formaadis. Teisipäeviti me mängime, aga mitte enam lauamänge, vaid mänge interneti kaudu. Igal teisipäeval paneme üles teie jaoks uued ülesanded, oodates teie vastuseid ja kommentaare.
Teisipäeviti - eriolukorra lõpuni
 • Loeme koos! Narva Keskraamatukogu on nüüd ka YouTube’is . Narva Keskraamatukogu pakub oma lugejatele suhtlemisvõimalust YouTube’i kanalis igal argipäeval kell 15.00. Raamatukogu tutvustab lugejatele neid raamtuid, mis on olemas raamatukogu kogudes ja pärast piirangute lõppemist ka kõigile kättesaadavad.
Tutvustame nii unustusehõlma vajunud autoreid kui ka avastame uusi ning vähetuntuid kirjanikke. Kanal sobib erinevate põlvkondade esindajatele.
 • KUNSTIMARATON 2020 „Igaüks teeb isemoodi kunsti!“. Konkursi eesmärgiks on julgustada eelkõige noori esile tooma oma ideed, elukeskkonna eripära läbi kunsti; õpetada noortele oskust kujutada tegelikkust ja väljendada oma meeleolu värvide abil ning kujundada nende loomingulist maailmanägemust, arendada kujutavat mõtlemist ja individuaalset võimekust.
20.04.2020, 23.04.2020 kell 12.00
 • Jõgevamaa raamatukogud:
 • Kujundan oma lemmikraamatule uue kaaneümbrise! Noored valivad raamatu, millele nad teevad uue kaanekujunduse. Tehnika omal valikul (joonistamine, kleepimine, kollaaž vm). Reklaam kõigi Põltsamaa valla raamatukogude FBis ja veebilehtedel. Toimumise aeg 20.-26. aprill. Foto tehtud tööst saadetakse hiljemalt 27. aprilliks raamatukogule, millest koostatakse virtuaalnäitus. Korraldab Põltsamaa Raamatukogu.
 • Minu kevad. Noored pildistavad kahel esimesel päeval lilli, ülejäänud päevadel putukaid, linde ja loomi. Reklaam kõigi Mustvee valla raamatukogude FBis ja veebilehtedel. Toimumise aeg 20.-26. aprill. Foto tehtud tööst saadetakse hiljemalt 27. aprilliks raamatukogule, millest koostatakse virtuaalnäitus. Korraldab Mustvee Raamatukogu.
 • Koduõppest nii ja teisiti. Noored kirjutavad või joonistavad oma tunnetest ja mõtetest teemal koduõppe teemal. Reklaam kõigi Mustvee valla raamatukogude FBis ja veebilehtedel. Toimumise aeg 20.-26. aprill. Foto või kirjutis tehtud tööst saadetakse hiljemalt 27. aprilliks raamatukogule, millest koostatakse virtuaalnäitus. Korraldab Mustvee Raamatukogu.
 • Tartumaa raamatukogud:
 • Mängi koolivaheajal lauamänge! Maarja-Magdaleena raamatukogu propageerib laste, noorte ja perede hulgas lauamängude mängimist juba kolmandat aastat. Koolivaheajal jagame noortele raamatukogu Facebooki lehe vahendusel ideid mängimiseks. 
Koolivaheaja raames tehakse kolm postitust, mille sisu on järgmine: 
Postitus 20.04 Mängi lauamänge. Kust on võimalik Eestis veebi teel lauamänge soetada
Postitus 21.04 Saa inspiratsiooni ja jälgi sotsiaalmeedias, mida teised mängivad
Postitus 23.04 Sul pole kodus lauamänge või seltskonda? Mängi lauamänge veebis!
Lauamängude alaseid postitusi teeb Maarja-Magdaleena raaamtukogu oma Facebooki lehel: https://et-ee.facebook.com/maarja.raamatukogu/
 • Luunja raamatukogul on Epp Petronelt tulemas ettevalmistatud intervjuu "Epp Petrone kohtumine Luunja Keskkooli õpilastega". Kuna kohtumist tavapäraselt läbi viia ei saa, teeb Epp Petrone oma esinemisest video, mille me paneme avalikult FB -i ja kodulehele üles. Videos tervitus Luunja KK õpilastele ja Luunja valla lugejatele, vastused õpilaste saadetud küsimustele. Korraldab Luunja raamatukogu, Riina Belov.
 • Peipsiääre valla raamatukogud pakuvad lastele koolivaheajaks erinevaid põnevaid tegevusi ja ülesandeid! Postitame oma raamatukogu facebooki lehele laupäeval, esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel ühe ülesande ning juhendi, mille järgi huvilised saavad tegutseda. Õigeid vastuseid ootame raamatukogu facebooki lehele vastava ülesande alla. Toredat osalemist! J Tublimaid osavõtjaid ootavad väikesed üllatused!
LAUPÄEV 18. aprill. Esimene ülesanne: PUTUKABINGO
Mine õue, jaluta ja vaatle loodust. Milliseid putukaid looduses märkad? Märgi need oma putukabingo lehele või pildista mobiiliga. Kui palju kohtumisi putukatega lõpuks kokku saad? Võid siia postitada fotosid nendest putukatest, keda õues märkasid.
ESMASPÄEV 20. aprill. Teine ülesanne: RAAMATUSELJA LUULETUS
Uuri oma koduseid raamaturiiuleid ning vali sealt välja vähemalt 8 raamatut, mille pealkiri sulle miskipärast meeldib. Proovi raamatupealkirjadest moodustada mõni tore lause või luulerida. Aseta raamatud üksteise otsa virna ning tee raamatuselgadest pilt ja postita see siia ülesande alla!
KOLMAPÄEV 22. aprill. Kolmas ülesanne: KODAVERE MÄNG
Kas tead, et vanasti räägiti Peipsiääres kodavere murrakut? Oleme siia otsinud mõned põnevamad kodaverekeelsed sõnad, proovi nuputada, mida need võiksid tähendada! Kellel on kodus olemas Kodavere Uavits või Kodavere Tüüruamat, siis osa sõnu saad nende abil tuvastada. Abiks on sulle ka kodavere sõnastik, mille leiad lingilt:  https://sites.google.com/site/kodavere/sonastik
 • Valgamaa raamatukogud:
 • Valga keskraamatukogu plaanib koolivaheajal veebipõhist programmi 5. - 11. aastastele lastele "Üks tegu, üks lugu". Lastele loetakse jutte ja õpetatakse paberist voltimist.
 • Lüllemäe raamatukogu kodulehel on raamatuteemaline viktoriin.
 • Raplamaa raamatukogud:
 • Koolivaheajaks tuleb kodulehe noortelehele viktoriin – Rapla Keskraamatukogu
 • Pakume koolivaheajaks kontaktivaba lauamängude laenutamist– Rapla Keskraamatukogu
 • Kutsume noori üles koolivaheajal päikest tervitama ja võimlema – Rapla Keskraamatukogu file:///C:/Users/laenutus/Downloads/tervitame_jooga2004_ocr.pdf
 • Kutsume noori üles koostama ise ristsõnu ja saatma neid raamatukogusse – Rapla Keskraamatukogu https://crosswordlabs.com/
 • " Lugemismäng noortele" nuputamis-ja arvamisülesanded. 20.-29. aprill. Ajaveebide keskkonnas. Kehtna raamatukogu
 • " Pildistame kevadet" virtuaalnäitused raamatukogude ajaveebides. 20.-29.aprill - Kehtna raamatukogu
 • Viljandimaa raamatukogud:
  • Viljandi Linnaraamatukogu valmistab ette tegevusi, mida pakutakse Facebook Live kaudu.


IGAPÄEVASELT JOOKSVAD TEGEVUSED NOORTELE RAAMATUKOGUDES:
 • Raamatukogu TV https://www.facebook.com/rkjohvi/videos/518334482455165/ Jõhvi Keskraamatukogu. Iga päev sisustavad laste- ja noorte aega.Nt 09.08 eetris käsitöötuuba, igal teisipäeval noorteromaani saade Nt 21.04 teisipäeval noorteromaani saade.
 • Al 2. aprillist igal argipäeval loetakse videosse rahvajuttu. Levitatakse FSis ja veebis. Korraldab Põltsamaa Raamatukogu
 • Al 6. aprillist virtuaalmäng Tsitaadijaht (igal tööpäeval uus tsitaat). Levitatakse FSis, edaspidi ka veebis. Nädalavahetusel loositakse vastajate vahel auhind. Korraldab Põltsamaa Raamatukogu
 • Lemmiklooma joonistamise võistlus. Toimub aprillikuus, reklaam raamatukogu veebilehel. Foto pildist saadetakse raamatukogule 30. aprilliks. Parimad avaldatakse veebilehel, esimesel võimalusel korraldatakse raamatukogus näitus. Korraldab Jõgeva Linnaraamatukogu
 • Al. 25. märtsist Laste luuletused kodus õppimise rõõmudest (koostöös Laiuse Jaan Poska Põhikooliga). Reklaamitakse ja esitatakse raamatukogu veebilehel. Korraldab Laiuse Raamatukogu.
Tallinna Keskraamatukogu
JOOKSVAD TEGEVUSED LASTELE
 • Keelepraktikat eesti, inglise, korea, rootsi, saksa ja vene keeles (grammatika, hääldus, tõlkimine) pakume vestlusringides Skype´i vahendusel. Võta meiega ühendust ja lepi aeg kokku! Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/lasteleht/koolitoo/#keelepraktikad
 • Loeme ette! Oled kodukontoris? Su lapsel on igav? 23. märtsist kuni 1. maini E-R kell 10.00-16.00 saad helistada raamatukoguhoidjale, kes lapsele mõnda vahvat lasteraamatut ette loeb! Eesti, inglise ja vene keeles. Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/lasteleht/loemeette/
 • Meisterda Minuga lastesaade. Tallinna Keskraamatukogu Youtube’i kanalis “Lastele/for kids” avaldame igal nädalal mitu toredat meisterdamise videot. Vajaminevad materjalid on sellised, mis peaksid saadaval olema enamikes kodudes. Kevadisel koolivaheajal avaldame meisterdamise videod 21. ja 24. aprillil. Ka varasemaid videosid saab kanalist järelvaadata. Rohkem infot: https://www.youtube.com/playlist?list=PLkcoNIB0Iq7Aoct8kKs38AGov6q4theC8
 • Muinasjutud kolisid internetti. Tallinna Keskraamatukogu Youtube’i kanalis “Lastele/for kids” avaldame igal nädalal mitu tuntud muinasjutu ettelugemist. Kevadisel koolivaheajal avaldame ka 18. ja 25. aprillil kell 11.00 ning 21. ja 23. aprill kell 12.00 Facebookis Põhja-Tallinna raamatukogud, 18. ja 25. aprillil kell 11.00 Facebookis Lasnamäe raamatukogud.
 • Võimleme! Meie toredad raamatukoguhoidjad Anna ja Rita kutsuvad kõiki lapsi koos oma lähedastega võimlema. Lisaks võimlemisele saab toredaid luuletusi kuulda. Tallinna Keskraamatukogu Youtube’i kanalis “Lastele/for kids” avaldame igal nädalal ühe video, kus võimeldakse luuletuse saatel. Kevadisel koolivaheajal avaldame video 23. aprillil kell 11.00 või kohtume otse-eetris neljapäeviti kell 10.00 Facebookis Haabersti raamatukogud.
JOOKSVAD TEGEVUSED NOORTELE
 • Joonistusklubi. Kutsume üles noori jagama oma ideid ja jooneks saanud mõtteid Tallinna Keskraamatukogu Noorteka Discordis https://discord.gg/RxhvnUf #joonistamisklubi. Lisaks jagatakse grupis joonistamistarkust (kompositsioon, perspektiiv, proportsioonid jne) ning muud huvitavat ja teemakohast. Tule, joonistame koos maailma! Joonistusklubi viib läbi raamatukoguhoidja Mai.
 • Jutuklubi igapäev kell 16.00-18.00. Räägime päeval tehtust, arutleme päevakajaliste teemade üle, muljetame toidust, koolist ja raamatutest. Mõnus koht, kus saavad osalejad end igapäevaselt mahalaadida. Kohtume DISCORDis.
 • Keelepraktikat eesti, inglise, korea, rootsi, saksa ja vene keeles (grammatika, hääldus, tõlkimine) pakume vestlusringides Skype´i vahendusel. Võta meiega ühendust ja lepi aeg kokku! Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/lasteleht/koolitoo/#keelepraktikad
 • Loodusklubi. Siia võivad kõik postitada fotosid loodusest. Oodatud on pildid lemmikloomadest ja toataimedest kuni metsiku looduseni välja. Kui fotosid koguneb piisavalt, teeme Tallinna Keskraamatukogu Noorteka facebookis virtuaalnäituse. Loomulikult on iga foto üles laadinud isik ise selle autor. Lisaks leia raamatutest tsitaate loodusest ning postita neid teistele lugemiseks. Osale ka vahvates loodusteemalistes viktoriinides. Loodusklubi viib läbi raamatukoguhoidja Ülle. Kohtume DISCORDis.
 • Luulevõistlus. Ole loominguline ja leia kodusest raamaturiiulist raamatupealkirjad, mis moodustaksid toreda luuletuse. Valminud luuletusest saada pilt sõnumina Põhja-Tallinna raamatukogude facebooki või e-posti aadressile: sole@nulltln.lib.ee. Pilte ootame 25. aprillini, pildid lisatakse Põhja-Tallinna raamatukogude FB-lehele, kus neid saab hinnata kuni 30. aprillini. Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/lasteleht/events/luulevoistlus/
 • Meisterdamine/nuputamine/pusled. Tahad ennast proovile panna? Sind ootab ees hunnikutes põnevaid väljakutseid nagu “Mitu Harry Potteri tegelast suudad nimetada”, ägedaid viktoriine Kahootis nagu “Kui palju tead noortekirjandusest” ja kui igatsus raamatukogude järgi on suur, saad lausa meie raamatukogu piltidega puslesid kokku panna! Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/lasteleht/mangud/opi-mangi-veebis/
 • Nõia väljakutse! Esitame Sulle väljakutse! Valmista endale nõia mask, kostüüm – tee endast ehtne nõid ja saada meile endast foto e-posti aadressile kalamaja@nulltln.lib.ee. Fotod lisatakse Põhja-Tallinna FB-lehele, kus neid saab hinnata kuni 4. maini. Kolme kõige enam laigitud foto omanikku premeerime auhinnaga (NB! auhinna saab kätte peale eriolukorra lõppemist). Rohkem infot: https://keskraamatukogu.ee/lasteleht/events/fotokonkurss-noiad/
Kõik need ja paljud teised veebitegevused, mida jooksvalt lastele ja noortele pakume, leiab siit: https://keskraamatukogu.ee/lasteleht/mangud/opi-mangi-veebis/

 • Tartu Linnaraamatukogu igapäevane tegevus jaguneb kolmeks : kirjanduslik(kirjaniku ja teoste tuvustus), tegevuslik(meisterdamise  videod), vabahariduslik(lood, laste enda tehtud videod). Info Tartu Linnaraamatukogu laste-ja noortelehel https://www.luts.ee/noorteleht/ ning FB-s Tartu Linnaraamatukogu Noortenurgas https://www.facebook.com/noortenurk/, Tartu Linnaraamatukogu koduleht www.luts.ee/lasteleht, FB , Youtube Tartu linnaraamatkogu kanal.
 • Raplamaa raamatukogude jooksvad tegevused noortele:
 • "Soovitusnimestik noortele" koostöös Kohila valla noorte volikoguga sotsiaalmeedias levitamine. Aprill. Kohila raamatukogu
 • Lugemisprogramm "Loeme koos" http://marjamaavrk.edicypages.com/blog/
 • Aprill. Mai - Märjamaa Valla Raamatukogu
 • Nimekirjad ja pildid soovitusliku kirjandusega noortele. Mõeldud on nii noormeestele kui neidudele – Rapla Keskraamatukogu
 • Kodulehel on lahendamiseks ristsõnad – Rapla Keskraamatukogu
 • Kodulehel on helifailid, kus loetakse ette katkendeid noorteraamatutest, et tekitada lugemishuvi – Rapla Keskraamatukogu
 • Raamatukogu pakub kontaktivaba laenutuskeskkonda ja iga noor saab soovitud raamatud lugemiseks kätte.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar