neljapäev, 8. oktoober 2009

Algus. Ingliste raamatukogu tekkelugu faktides ehk üks suur kolimine

1919-1920
Tulevasele Ingliste raamatukogule pandi alus Lau küla vanas koolimajas. "Ingliste Laulu-Mängu Seltsi" poolt korraldatud peoõhtute sissetulekute eest osteti raamatuid. Algul laenutasid raamatuid välja kooliõpetajad ja seda ainult laupäeviti.Lugejaid oli umbes 40-50 inimest.


1923
Seoses 6-klassilise algkooli avamisega Ingliste mõisas, toodi Lau vanast koolimajast ära ka laenutatavad raamatud. Tegevust alustas Ülemaalise Noorsoo Ühingu Ingliste osakonna avalik raamatukogu Harjumaal, juhatajaks Hilda Kuber.
1940
Uue riigikorra kehtestamine ei jäta puutumata ka raamatukogusid- kultuuriasutused muudetakse propaganda asutusteks. Toimub ulatuslik fondide puhastamine. Kõrvaldatakse enamik 1917-1940.aastatel ilmunud raamatud. Asemele saadetakse sundeksemplaridena nõukogude kirjandust.

1948
Raamatukogu asub endiselt Ingliste vanas koolimajas, laenutamine käib kooli söögitoas, raamatud on hoiul mõisaaegsetes seinakappides. Juhatajaks on Ella Kuurma.Raamatukogu pitsatil seisab -Ingliste raamatukogu, Juuru vald Harjumaa.
1957
Kolimine Hõredale. Mõisa härrastemaja kuppelsaalis asub sohvoosi klubi, mille kahes kõrvalruumis hakkab tegutsema raamatukogu. Need ruumid olid endised proua ja härra magamistoad.Lisaks asub hoones veel sohvoosi kontor, kauplus ja hulgaliselt eluruume.

1966
Tööle asub seni staažikam raamatukogujuhataja Helja Pärn, kes on selles ametis 23 aastat. Lisaks asuvad raamatukogu laenutuspunktid Pae ja Lau külas, mis on avatud kord nädalas. Vajalikud raamatud toimetab juhataja kohapeale jalgratta või soome kelguga.
1976
Raamatukogu kolib taas, seekord Ingliste mõisahoonesse tagasi. Uued ruumid asuvad maja tagatiivas, eraldi sissekäiguga. 8-klassiline põhikool on suletud, asendatud Rapla Spordikooliga. Raamatufondis on 6245 trükist, lugejaid 302.
1984
Tulekahju Ingliste mõisas. Raamatukogu õnnestub päästa. Järjekordne kolimine, ajutine avarii pind leitakse "Valtu" kolhoosi Ingliste osakonna kontoris. Tegemist on ühe kitsukese toaga 19m, mis saab maast laeni raamatuid ja ajakirjandust täis. Kurva sündmuse juures on ka mõningaid positiivseid külgi- esmakordselt pääseb raamatukogujuhataja ruumide küttmisest, sest majas on keskküte ja lisaks on asukoht raamatukogule ülisoodne.
1992
Taas kolimine. Kolhoosikord on lagunenud, endistes kontoriruumides taasavatakse Ingliste algkool. Raamatukogu (mille juhatajaks on nüüd Tiina Linamägi) pääseb ruumikitsikusest. Asutuse uus aadress on Ingliste 3-6 st. elumaja 4-toaline korter 3.ndal korrusel. Tänu abivalmis külanoortele kolitakse ligi 8000 raamatut, pluss inventar ära ühe päevaga.
2000
Kehtna valla eestvedamisel on valmis saanud Ingliste Haridus - ja Kultuurikeskuse hoone, mis renoveeriti endisest kolhoosi kontor-klubist. Raamatukogu kolib tagasi vanasse paika, kus nüüd on ees ootamas suurem ruum. Asukoht on külastajatele ideaalne . Raamatukogu astub infotehnoloogia ajastusse, kasutusse võetakse arvutid ja internet. Tööle rakendatakse raamatukogu veebipõhine tarkvara Urram.
Posted by Picasa

2007
Taas kimbutab ruumipuudus 9382 teavikut ei mahu enam 57 ruutmeetrile ära. Kuna taasavatud algkool on taas suletud, siis majas asuv lasteaed kolib teisele korrusele ja vabanenud pinna arvelt saab raamatukogu hulgaliselt ruumi juurde.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar